תחומי פעילות

נשים ללא מעמד אזרחי בישראל

אודות הפרויקט

פרויקט נשים ללא מעמד אזרחי בישראל הוקם בשנת 2018 ומסייע לנשים ללא מעמד או בעלות מעמד זמני בישראל. הפרויקט פועל לשנות את החקיקה הקיימת, ולקדם מדיניות התומכת בזכויותיהן ורווחתן.

הנשים שאנו מסייעות להן כוללות קורבנות וניצולות של סחר בנשים, מבקשות מקלט, נשים נשואות או הנמצאות במערכת יחסים עם אזרח או תושב ישראלי, ומהגרות עבודה. הנשים המגיעות אלינו משתייכות לקהילות שונות, ביניהן: מזרח אירופאיות, פלסטיניות, אפריקאיות ואסיאתיות. סיפורי החיים שלהן והרקע מהם הן מגיעות מגוונים מאוד וייחודיים לכל אחת. מה שמשותף לכל הנשים הללו הוא שכולן מתמודדות עם אתגרים משמעותיים.

נשים חסרות מעמד בישראל מתמודדות עם אתגרים שונים ובכללם מחסור בנגישות לשירותים רפואיים, שירותי רווחה ושירותים שונים היכולים לספק הגנה, העדר זכויות עבודה וזכויות אזרח. פעמים רבות מעמדן, זכויותיהן ופרנסתן של הנשים הללו תלויים בבני זוגן הגברים וכתוצאה מכך הן נתונות לסיכון מוגבר של אלימות משפחתית ואלימות מינית. כמעט כל הנשים חיות בבידוד חברתי וסובלות תסמונת דחק פוסט טראומטית (PTSD). רובן חוו אינטראקציות טראומטיות עם שירותי ההגירה הישראלים, משטרה או מוסדות ממשלה. כאשר הן חוות אלימות או נתונות בסיטואציה מסכנת חיים לרוב יפחדו לבקש עזרה, מחשש שיגורשו או שיופרדו מילדיהן ומשפחותיהן. בנוסף, רבות מהנשים ניצבות בפני מחסומי שפה המקשים על היכולת שלהן להתמודד עם נציגי שירותי המדינה, לתקשר את הצרכים שלהן ולבקש סיוע. כל אחת מהנשים מתמודדת עם קשיים בתחום המשפטי, הנפשי והבריאותי, שמכריעים אותן ומקשים עליהן להתמודד עם חיי היומיום. כתוצאה מכך הנשים חוות דיכאון וייאוש מתמשך.

אנו מציעות לנשים תמיכה כוללת, מקצועית ומותאמת אישית. מטרתנו היא לקדם את מעמדן החברתי והמשפטי של הנשים הללו ולעזור לנשים ללא מעמד בישראל לחוש בטוחות יותר, חזקות יותר ומועצמות.

 הפרויקט עובד בשיתוף פעולה עם רשת רחבה של עובדי ממשלה, ארגונים חברתיים, נשות מקצוע, עורכות דין ומתנדבות המציעות תמיכה לנשים הפונות אלינו. יחד עם פורום ארגוני החברה האזרחית ועובדים ממשלתיים, אנחנו עובדות עם יחידים ומוסדות על מנת לקדם את שלומן, רווחתן וביטחונן של נשים ומשפחותיהן.

 תחומי פעילות

  • שינוי מדיניות אנו פועלות להנגשת שירותי רווחה, בריאות והגנה לנשים ללא מעמד, הן ברמה המקומית והן ברמה הארצית, וכן פועלות לקידום מדיניות המאפשרת קבלת מעמד קבע בישראל במקרים הומניטריים.
  • העלאת מודעות אנו מארגנות אירועים והרצאות לאנשי מקצוע, סטודנטים/ות והציבור הרחב על מנת להעלות מודעות לאתגרים הרבים אתם מתמודדות נשים חסרות מעמד וכיצד ניתן לתמוך בהן.
  •  
  • מחקר באמצעות מחקר אנו חושפות את מציאות חייהן של נשים חסרות מעמד בישראל, ומייצרות מיפוי והמשגה של צרכים ואסטרטגיות התמודדות ומענה לאתגרים הניצבים בפני הנשים.
  • קורסים וסדנאות אנו מקיימות הכשרות כישורים מעשיים וסדנאות, כולל קורסים של השפה העברית, סדנאות בנושאי תעסוקה, זכויות סוציאליות וזכויות משפטיות.
  • סיוע פרטני אנו מספקות לנשים סיוע הכולל הפניות לעורכי דין לייעוץ וייצוג, הפניות למרפאות וטיפולים רפואיים, כולל הנגשת לשירותי בריאות האישה והפסקות היריון, תיווך וליווי מול מוסדות המדינה, וליווי במצבי חירום

למידע נוסף, צרו קשר עם איילה אולייר, רכזת הפרויקט    Isha.wws@gmail.com

ערב עיון בנושא בריאות נשים ללא מעמד
    שימוע פומבי עממי בנושא התנהלות המדינה כלפי נשים חסרות מעמד נפגעות אלימות במשפחה בשיתוף עם המוקד לפליטים ומהגרים
ערב הוקרה לאקטיביסטיות חסרות מעמד, בשיתוף עם המוקד לפליטים ומהגרים
טקס סיום קורס עברית בג'לג'וליה, בשיתוף המועצה המקומית ותכנית אשת חיל