חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הארכיון הלסבי

כל לסבית ראויה למקום בהיסטוריה. אם יש לך את האומץ לגעת באשה אחרת, הרי שאת אשה מפורסמת מאוד.

(Joan Nestle, Not Just Passing Through, 1994) 

הארכיון הלסבי – קווירי הוא חלק מהארכיון הפמיניסטי וכמוהו, הוא עונה על הצורך לזכור, לשמר, לקרא ולכתוב את ההיסטוריה של החיים והפעילות הלסבית-קווירית בחברה הישראלית. אם תפיסות חברתיות רווחות מבקשות להרחיק פרקטיקה מינית ומגדרית לא נורמטיבית מהמרחב הציבורי, ולייתר דיון ופעולה לסבית-קווירית במסווה ליברלי עויין, ההודף חיים 'סוטים' חזרה למרחב הפרטי, הרי ששימור ותיעוד החיים הלסבים היא פעולת התנגדות והנכחה.

מיקומן של נשים שבחרו לחיות כלסביות או קוויריות בחברה הישראלית, הוא מיקום חסר היסטוריה. מקום של ריק, שכחה, חתרנות ו"אחרות" שלעיתים גבתה וגובה מחיר יקר – במשפחתן, קהילתן, ילדיהן ובגישה למשאבים ולחיים בכבוד. מטרתו של הארכיון הלסבי קווירי בראש ובראשונה הוא תיקון. אבן בפסיפס מורכב של ההיסטוריה לא רק במובן של עבר, או עובדות אלא במובנו הראשוני של הסיפור, של קיום במרחב הציבורי, לא כמחווה הגמונית של 'הכרה' או 'סבלנות', אלא כניכוס וערעור. 

איסוף החומרים לארכיון הלסבי אינו עוד מהלך התוחם בתוכו מרכיבים סוטים למערכת הערכית הבורגנית/קפיטליסטית והמגיש מרכיבים אלו באופן קל לעיכול.  בהשראתה של אדריאן ריץ', אנו מציעות נראות לתשוקתן של נשים לנשים ובחירתן של נשים בנשים כבעלות ברית, חברות לחיים ושותפות לקהילה. האוסף כולל קטעי עיתונות משנות השבעים עד שנות האלפיים, ארכיון חזותי, ארכיון קל"ף כמו גם חטיבות משנה העוסקות במיניות ולסביות בארכיונים של ארגונים פמיניסטיים (דוגמת ארכיון אשה לאשה). בעתיד נפתח ארכיון סרטים, קליפים ומוסיקה.

החומרים נמצאים בתהליך סריקה העלאה לרשת. הגישה לחומרים הדיגיטלים פתוחה רק ממחשבי הארכיון בבית אשה לאשה בחיפה.