חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תחומי פעילות

האקדח על שולחן המטבח

אודות הפרויקט

האקדח על שולחן המטבח הוא קואליציה של 19 ארגוני נשים וחברה אזרחית הפועל מתוך הבית הארגוני של אשה לאשה. הקואליצייה פועלת לפירוק המרחב האזרחי בישראל מנשק קל ולהידוק הפיקוח על הנשק שנישא במרחב זה.

תוך התמקדות בכלי מרכזי בהפעלת אלימות ופעולה לצמצום תפוצתו, האקדח על שולחן המטבח פועל למניעת התנאים שמאפשרים ותומכים באלימות בחברה בכלל ובאלימות נגד נשים בפרט. באמצעות בניית ידע ואיסוף נתונים אנחנו מפעילות בקרה אזרחית על מציאות כלי הירייה במדינה תוך מאמץ לקדם חקיקה מונעת, אכיפה יעילה ושקיפות מקיפה בנושא הנשק הקל.

הקואליצייה נוסדה ב-2010 והתמקדה בראשיתה בפניה הבלתי-נראות של תעשיית האבטחה והשמירה בישראל, כולל תופעה של רצח והרג בנות ובני משפחה בנשק אבטחה שנישא מחוץ לעבודה. פעלנו ליישום ואכיפה של סעיף 10ג(ב) לחוק כלי הירייה שנחקק ב-2008 והגביל את ההרשאה לנשיאת נשק אבטחה לאזור העסקתו של המאבטח. האקדח על שולחן המטבח תבע מחברות האבטחה להפסיק את האחסון (הזול) של נשקן בבתי מאבטחים. עם הצלחת הקמפיין ואכיפת החוק בין קיץ 2013 לאביב 2016 פסקו הרציחות ומקרי ההרג בנשק אבטחה בתוך בתי מאבטחים ומשפחותיהם. "תיקון" החוק באביב 2016 החזיר אלפי כלי ירייה של חברות האבטחה לאחסון בבתים ובמשפחות. מאז אירעו לפחות חמישה מקרי רצח או הריגה בנשק אבטחה שנישא מחוץ למשמרת.

בשנת 2017 פרסם האקדח על שולחן המטבח את הדוח: לא נצור: כלי ירייה במרחב האזרחי – כמה כלים וכמה פיקוח. מחקר זה, הראשון מסוגו, אמד את מספר כלי הירייה במרחב האזרחי תוך סקירת הגופים והגורמים המחזיקים בהם ואת מידת הפיקוח על נשק קל. בין היתר, הציג הדוח עדויות לאכיפה מפלה וסלקטיבית של החוקים החלים על נשק, הפוגעת פגיעה חמורה בעיקר בפלסטינים אזרחי ישראל ובמידות שונות גם בקבוצות מודרות נוספות.

הדוח הניח תשתית לעבודה מתואמת של הקואליצייה עם מספר ארגוני נשים פלסטינים מישראל שפתחו לראשונה בעיסוק ממוקד באלימות החמושה בקהילתן.

כנגד מדיניות החימוש האזרחי ההמוני שנקטו כל הממשלות שפעלו בישראל החל מ-2016 וכנגד הפרטת ההרשאה לשימוש בכוח חמוש תוך הסרת האחריות לשמירה על ביטחון הציבור, האקדח על שולחן המטבח מצמיחה תנועת התנגדות רחבה ומגוונת. תנועה זו תובעת מדיניות מניעה שקולה ושקופה, אחריות ממסדית וממשלתית על שימוש לרעה בכלי ירייה ופיקוח הדוק על כלים אלה כולל נשקם של ארגוני ביטחון.