חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האקדח על שולחן המטבח: לא לחזור למדיניות קודמת בה נרצחו נשים מכלי נשק של מאבטחים

 

להלן מכתב שקואליציית "האקדח על שולחן המטבח" הוציאה הבוקר לשרות גמליאל ושקד,

להתנות את חידוש הנוהג של לקיחת כלי נשק ע"י מאבטחים הביתה, נוהג שכתוצאה ממנו נפגעו ונרצחו עשרות נשים, החוות דעת מגדרית.

לכבוד:

הגב' גילה גמליאל                         הגב' איילת שקד

השרה לשוויון חברתי                   שרת המשפטים ויו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה

 

הנדון: קבלת חוות דעת מגדרית:

טיוטת חוק כלי הירייה (תיקון מס' 18) (כלי יריה המשמשים לשירותי שמירה) התשע"ו-2016

 

אנחנו פונות אליכן בדחיפות בשם קואליציית "האקדח על שולחן המטבח" לקראת דיון בוועדת השרים לחקיקה היום בהצעת החוק שבנדון. "האקדח על שולחן המבטח" הוא שותפות של 13 ארגוני נשים וארגוני חברה אזרחית לצמצום נשק קל והאלימות שנובעת ממנו. אחד מהישגיה הבולטים של הקואליציה הוא הוצאת הנחיות המשרד לביטחון פנים בספטמבר 2013 אשר אסרו לקיחת נשקי מאבטחים הביתה, שהושעו באופן זמני על ידי הוראת שעה של השר לביטחון פנים. מנתונים שאספנו במשך שנים ידוע לנו בוודאות שנשק אבטחה שמאוחסן בבית מהווה סיכון חמור לבנות ובני המשפחה של המאבטח ומשמש, שוב ושוב, במקרי רצח ופגיעות חמורות. בטרם הוצאת ההנחיות ומאז 2002 נהרגו למעלה מ- 33 בני אדם, מרביתם נשים ובנות משפחה של מאבטחים, מירי מכוון בנשק אבטחה שנטל המאבטח ממקום עבודתו. מאז הוצאת ההנחיות הנ"ל לפני כשנתיים לא נהרג ולו אדם אחד בנשק אבטחה, עד לאירוע הירי שהתרחש בתל אביב ביום שישי האחרון.

הצעת החוק המוצעת עומדת לעקר מתוכנו את סעיף 10ג לחוק כלי יריה שמחייב אחסון נשק אבטחה במקומות העבודה. בשל ההשלכות המגדריות הברורות של הצעת החוק כעולה מהנתונים שנאספו על ידנו, כמו גם מהרקע לחקיקת סעיף החוק המקורי (המלצות ועדת ברינקר ודברי ההסבר שהתייחסו לרצח נשים באמצעות נשק אבטחה), אין ספק כי חקיקת התיקון מחייבת שתוגש חוות דעת מגדרית ביחס אליו, כפי שקובע סעיף 6 לחוק שווי זכויות האשה.

לכן נבקש כי בישיבת וועדת השרים לחקיקה היום יובהר כי המשך הליכי החקיקה מותנים במתן חוות דעת מגדרית כאמור על ידי הרשות לקידום מעמד האשה במשרד ראש הממשלה.

 

בכבוד רב,

רלה מזלי, עו"ד סמדר בן-נתן

בשם "האקדח על שולחן המטבח"

העתקים:

הגב' ורד סוויד, יו"ר הרשות לקידום מעמד האשה

עו"ד יואל הדר, יועץ משפטי במשרד לבטחון פנים בפקס שמספרו02-6701693

עו"ד אסנת מנדל, פרקליטות המדינה – מחלקת בג"צים, בפקס שמספרו 02-6467011

שתפו פוסט זה

מעוניינות לקחת חלק בפעילות?