חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ארכיון נשים ושלום

״אם אתה מתעקש להלחם כדי להגן עלי, או על המולדת 'שלנו', יובן הדבר בינינו, ביישוב הדעת ובתבונה, שאתה נלחם כדי להמציא סיפוק לאיזה יצר-מין שאינני יכולה להיות שותפה בו; כדי להשיג טובות הנאה שלא היה לי חלק בהן ומסתבר שגם לא יהיה לי חלק בהן. לא כדי להמציא סיפוק ליצרים שלי, גם לא כדי להגן עלי או על מולדתי, "שכן," תאמר החיצונית, "לאמיתו של דבר, כאשה אין לי מולדת. כאשה אין לי חפץ במולדת. כאשה מולדתי היא העולם כולו."

(וירג'יניה וולף, שלוש גיניאות)

בחטיבה זו מצויים מסמכים רבים ומגוונים, חלקם נדירים, המתעדים פעילויות של נשים ישראליות ופלסטיניות לקידום השלום ולמאבק בכיבוש ובמיליטריזם משנות ה-80 ואילך. האוסף כולל אלפי מסמכים: תכתובות פנים-ארגוניות, תכתובות עם ארגונים בינלאומיים, מכתבים, פרוטקולים של ישיבות, הזמנות לארועים, פליירים, פוסטרים, תצלומים, ראיונות, קטעי עיתונות, ודוחות כספיים.  לאוסף זה חשיבות מיוחדת לשימור הזיכרון והידע אודות פעילותן הפוליטית של נשים בישראל.

מהמסמכים השונים השמורים בארכיון ניתן ללמוד על ניסיונותיהן המתמשכים של קבוצות נשים פמיניסטיות להשמיע תפיסות אלטרנטיביות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולנסח דרכי פעולה בלתי אלימות כדי להביע מחאה, לפתח דיאלוג ולהשפיע על תהליכי קבלת החלטות בנושאי מלחמה ושלום.

החטיבה נמצאת בשלבי קטלוג והעלאה לאינטרנט והיא כוללת, בין היתר, את התיקים הבאים:

ארגונים

11 קופסאות מאוסף "בת שלום" (ירושלים) 2005-1993.

 

3 קופסאות אוסף ארגון "בת-צפון" (מגידו).

 

1 קופסא "נשים בונות תרבות שלום" (2000-1997).

 

7 קלסרים של אוספים קטנים: נשים בשחור (משנת 1988), קואליציית נשים לשלום (משנת 1989), מפת השלום (1988).

 

2 קלסרים של "נציבות נשים לשלום" 2010-2005.

 

3 קלסרים של פרויקט "החלטה 1325" של "אשה לאשה" 2006-2003.

 

* למתעניינות, מומלץ לעיין באוסף של תנועת "ארבע אמהות" כאן